Vakuové trubicové kolektory KTU
 • Trubicový kolektor - hydraulické schéme
  Trubicový kolektor - hydraulické schéme
 • Trubicový kolektor - graf KTU
  Trubicový kolektor - graf KTU
 • Trubicový kolektor - řez
  Trubicový kolektor - řez

Vakuové trubicové kolektory KTU

Výrobce: Regulus

Vakuové trubicové sluneční kolektory využívají jako tepelnou izolaci vakuum, vytvořené mezi dvěma skleněnými trubicemi.


Vakuové trubicové sluneční kolektory využívají jako tepelnou izolaci vakuum, vytvořené mezi dvěma skleněnými trubicemi. Na vnitřní trubici je nanesena vysoce selektivní absorpční vrstva. Získané teplo se odvádí speciálními hliníkovými lamelami do měděných trubiček, ve kterých proudí ohřívaná kapalina.

Tepelné ztráty trubicových kolektorů jsou díky tomu velmi malé a kolektory mohou získávat teplo i při velmi slabém slunečním záření (slunce za mrakem - difuzní záření) a nebo při extrémních teplotách (nízká teplota vzduchu a vysoká teplota ohřívané kapaliny).

Přednosti trubicových kolektorů vyniknou zejména:

 • při nízkých venkovních teplotách
 • při ohřevu vody na vysokou teplotu
 • při nízké intenzitě slunečního záření
 • při difuzním záření, kdy je slunce za mrakem

Pro tyto vlastnosti se trubicové kolektory hodí pro:

 • přitápění s ohřevem vody pro domácnost
 • celoroční ohřev bazénu a vody pro domácnost
 • ohřev vody na vysokou teplotu

Proč trubicové kolektory KTU dosahují tak výtečných parametrů?

Vakuová izolace skleněných trubic.

Trubice je tvořena dvěma skleněnými souosými trubkami, mezi kterými je vakuum. Konce trubek jsou zataveny do sebe, takže stabilita vakua je garantována po dlouhou dobu. Absorbér kolektoru je tedy obklopen vakuem, které je ideální izolací a minimalizuje tepelné ztráty stejně, jako je tomu například u termosky. Díky tomu se i minimální tepelné zisky za nepříznivého počasí neztrácí a ohřívají kapalinu v kolektoru.

Absorpční plocha, která dopadající záření přeměňuje na teplo, je válcová. Kolektor vystavuje stejnou plochu dopadajícímu slunci ráno, v poledne i večer. Jeho výkon se nesnižuje kvůli malému úhlu dopadu slunečního záření jako u plochých kolektorů. Válcová absorpční plocha umožňuje výhodně získávat teplo z nepřímého difuzního slunečního záření. Absorpční plocha pro difúzní záření je více než třikrát větší než pro přímé sluneční záření. Díky tomu mají kolektory KTU tepelné zisky i za nepříznivého počasí.

Solární kapalina prochází měděnou trubičkou tvaru „U" dolů do trubice a ohřátá se vrací zpět nahoru do rozdělovače kolektoru. Hliníková lamela sbírá teplo z celého vnitřního povrchu vakuové trubice a předává ho do solární kapaliny v měděné trubičce. Lamela přesně přiléhá ke skleněné trubici a pevně svírá měděnou trubičku se solární kapalinou. Díky tomu a velmi krátké vzdálenosti mezi absorbérem a solární kapalinou je přenos tepla vysoce efektivní.

Tepelnou izolaci rozdělovače kolektoru tvoří 3 cm vrstva minerální vlny s vlákny napříč a hliníkovou reflexní fólií pro minimalizaci tepelných ztrát rozdělovače.

Trubicové kolektory Regulus vyvíjíme a vyrábíme v České republice. Jejich výborné parametry a mechanická odolnost jsou ověřeny certifikací v autorizované zkušebně podle nejnovější evropské normy EN 12975-2. Tato norma zahrnuje mimo jiné měření výkonu a účinnosti, měření mechanické odolnosti včetně odolnosti proti kroupám a dlouhodobou odolnost povětrnostním vlivům.

Rozdělovač kolektoru tvoří dvě měděné trubky. Spodní trubka přivádí kapalinu do kolektoru, horní trubka odvádí ohřátou kapalinu z kolektoru.

Kolektory lze výhodně spojovat i do velkých kolektorových polí. Do všech kolektorů v poli je přiváděna solární kapalina o stejné teplotě a proto kolektory dosahují vyšší účinnosti. Hydraulický odpor kolektorového pole je malý díky dvoutrubkovému zapojení s velkým průměrem trubek rozdělovače. Takové zapojení zaručuje vysokou účinnost kolektorů a nízkou spotřebu oběhového čerpadla solárního systému.

Vakuové sluneční kolektory KTU a KTU R

Nabízíme dvě modelové řady vakuových kolektorů Regulus s "U" trubicemi: KTU a KTU R.

Kolektory typu KTU R2 mají velký tvarovaný reflektor, který koncentruje sluneční záření z velké plochy na absorpční plochu trubic. Kolektory KTU R podávají vyšší špičkový výkon.

Kolektory typu KTU jsou bez reflexního plechu, ale s větším počtem trubic, které využívají plnou absorpční plochu v širokém úhlu slunečního záření 110°. Kolektory KTU mají vyrovnanější výkon během roku.

Model:KTU 6R2KTU 9R2KTU 10KTU 15
Hrubá plocha kolektoru:1,81 m22,66 m21,81 m22,66 m2
Plocha apertury:1,43 m22,15 m20,93 m21,41 m2
Rozměry š x d x v:1000 x 1970 x 1411430 x 1970 x 1411000 x 1970 x 140 mm1430 x 1970 x 140 mm
Připojovací rozměry:4 x trubka Cu 224 x trubka Cu 224 x Cu 224 x Cu 22
Max. provozní tlak:6 bar6 bar6 bar6 bar
Objem kapaliny:0,92 l1,37 l1,7 l2,4 l
Hmotnost:32 kg44 kg41 kg60 kg
Počet trubic:691015
Model:KTU R6KTU R9KTU 10KTU 15
Kotlíkové dotace Zelená úsporám

Jsme v Seznamu odborných dodavatelů v programu Zelená úsporám.

Dodavatelé

 • NIBE NIBE
 • MASTER THERM MASTER THERM
 • DE DIETRICH VAILLANT